У яких випадках нараховується плата за опалення місць загального користування (МЗК), втрати теплової енергії трубопроводами у житловому будинку?

Відповідно до положень пункту 28 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою КМУ від 21.07.2005 № 630, споживачі, які встановили у квартирі багатоквартирного будинку індивідуальні (автономні) системи опалення, оплачують послуги з централізованого опалення місць загального користування будинку відповідно до методики, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Порядок визначення витрат теплової енергії на опалення місць загального користування у багатоквартирних житлових будинках (далі – МЗК) для встановлення розміру плати за неї споживачами, встановлено Методикою, затвердженою наказом Мінбуду України від 31.10.2006 № 359, зареєстрованим у Мін’юсті 27.11.2006 за № 1237/13111.

Підприємство «Миргородтеплоенерго» згідно вимог чинного законодавства з опалювального сезону 2016/2017р. розпочало нарахування за послуги з централізованого опалення місць загального користування в житлових будинках власникам квартир, які встановили індивідуальне опалення.

Згідно ч. 1, 2 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», між учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг якими є споживач, виконавець та виробник, здійснюються виключно на договірних засадах.

Відповідно до п.1 ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» кожний споживач зобов’язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору, а саме Договір на опалення місць загального користування.

Чи може відсутність договору про надання послуг бути підставою для несплати за опалення?

Фактичне споживання послуг централізованого опалення та гарячої води визначає відповідальність за дотримання умов договору між споживачем та підприємством-надавачем послуг. А відсутність договору про надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, не може бути підставою для звільнення споживача від виконання договірних зобов’язань. Це показує судова практика у спорах про стягнення заборгованості за спожиті комунальні послуги.

Який порядок розрахунків за опалення у разі отримання субсидії?

Споживачам, яким призначена субсидія, необхідно щомісячно сплачувати обов’язкову частку плати за послуги з теплопостачання в межах соціальної норми, яка зазначена в довідці про призначення субсидії, та сплачувати за чинними тарифами вартість послуг, що перевищують соціальну норму.

У разі відсутності у споживачів будинкових та квартирних лічильників теплової енергії, за підсумками опалювального сезону, підприємство надає управлінням соціального захисту населення інформацію щодо корегування розміру плати за централізоване опалення, яка, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1037 від 30 жовтня 2015 р. «Про запровадження перерахунку вартості послуги з централізованого опалення залежно від температури зовнішнього повітря, розрахована з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря, для здійснення перерахунку розміру призначених субсидій.

За умови наявності у споживачів будинкових та квартирних лічильників теплової енергії, якщо фактичне нарахування за теплову енергію менше за розмір призначеної субсидії, підприємство, за підсумками опалювального сезону, виконує розрахунок, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №534 від 23 серпня 2016 р. «Деякі питання надання субсидій для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання) та послуг з газо-, електропостачання для індивідуального опалення». та повертає до бюджету невикористані суми субсидії за послугу з централізованого опалення, які рахуються на особових рахунках споживачів.