Роз’яснення щодо нарахувань відповідно до Закону України “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання”

           В зв’язку з набранням чинності від 01.05.2021 р. Закону України 1060-ІХ “Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг”, введенням в дію в повному обсязі з 1 травня 2019 року нового Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11. 2017 року N 2189-VIII, та враховуючи вимоги Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 09.06. 2018 р. № 2119-VIII виникла необхідність переходу на нову систему взаємовідносин, що виникатимуть у процесі надання та споживання комунальних послуг. Зокрема, змінюється порядок розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг. Порядок такого розподілу визначено:
           • статтею 10 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання»;
           • Методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, що затверджена наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 28.12.2018 № 315 (у редакції наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28 грудня 2021 року № 358).

           Загальний обсяг спожитої у будівлі/будинку теплової енергії (визначений за допомогою вузла (вузлів) комерційного обліку теплової енергії або розрахунково у разі його (їх) відсутності, тимчасового виходу з ладу або втрати) на опалення у кожному розрахунковому періоді розподіляється:
           – на потреби безпосередньо опалення житлових/нежитлових приміщень;
           – на забезпечення загальнобудинкових потреб на опалення будівлі/будинку (витрати на опалення місць загального користування (далі МЗК) та допоміжних приміщень, функціонування внутрішньобудинкових систем опалення будівлі/будинку);
           – на сумарний обсяг теплової енергії, що надходить до приміщень з індивідуальним опаленням та/або окремих приміщень з транзитними мережами опалення,

           Звертаємо увагу споживачів, що комерційний прилад обліку теплової енергії обліковує ВСЮ теплову енергію, витрачену у будівлі, а не лише на опалення квартир, які не відокремлені від системи теплопостачання. Тому справедливо, що кожне приміщення оплачує свою частку. Загальнобудинкові потреби на опалення оплачують ВСІ співвласники будівлі – це обсяг теплової енергії, витрачений на опалення МЗК, та функціонування внутрішньобудинкових систем опалення. Далі неопалювані квартири або квартири з індивідуальним опаленням оплачують за втрачену теплову енергію в транзитних трубопроводах в їх квартирах. Залишок теплової енергії розподіляється на квартири з централізованим теплопостачанням.

           Відповідно до розділу ІV Методики (далі по тексту — Методика) розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг передбачено, що у разі відсутності у виконавця розподілу комунальних послуг даних щодо площ МЗК та допоміжних приміщень та/або даних щодо трубопроводів внутрішньобудинкової системи опалення у підвалах, техпідпіллях та на горищах, то обсяг теплової енергії, витрачений на загальнобудинкові потреби опалення, може бути визначений спрощено: як частка від загального обсягу споживання теплової енергії на опалення будівлі/будинку:
15-25% від тепла на опалення всього будинку залежить від поверховості.
Розподіляється пропорційно площі.

           для 1-5 поверхової будівлі/будинку – 25 %;
           для 6-10 поверхової будівлі/будинку – 20 %;
           для будівлі/будинку вище 10 поверхів – 15 %;

          У споживачів постійно виникає питання щодо опалення сходових клітин. Слід зазначити, що в разі, якщо проектом на будівлю/будинок було передбачено встановлення приладів опалення у МЗК та допоміжних приміщеннях, але вони були демонтовані, то для забезпечення нормативної температури у цих приміщеннях такі прилади опалення повинні бути відновлені виконавцем послуг з управління багатоквартирним будинком.
          Насамкінець нагадаємо, що прилади обліку – це лише засоби контролю за спожитою тепловою енергією. Щоб дійсно економити, потрібно навчитися основам раціонального енергоспоживання і вжити відповідних заходів – утеплити зовнішні огороджувальні конструкції і трубопроводи, слідкувати, щоб тепло не втрачалось через відчинені двері та вікна в під’їздах тощо. Пам’ятаймо, що тепло любить, коли його бережуть.

           Вимоги щодо мінімального споживання теплової енергії в опалювальному приміщенні.

           Згідно Розділу VI Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг:
           для споживачів, приміщення яких оснащені вузлами розподільного обліку, розподілене питоме споживання теплової енергії в розрахунку на 1 квадратний метр площі приміщення не може становити менше мінімальної частки питомого споживання теплової енергії.
           Мінімальна частка середнього питомого споживання теплової енергії на опалення визначається для опалюваних приміщень, оснащених вузлами розподільного обліку теплової енергії.
           Якщо опалюване приміщення спожило менший обсяг теплової енергії, визначений за показаннями вузлів розподільного обліку теплової енергії, ніж визначений за мінімальною часткою середнього питомого споживання, такому приміщенню донараховується обсяг спожитої теплової енергії.

           Середнє питоме споживання теплової енергії розраховується як сумарний обсяг теплової енергії, витраченої на опалення всіх опалюваних приміщень будівлі, віднесений до сумарної загальної/опалюваної площі цих приміщень (у тому числі приміщень, не оснащених приладами обліку, за винятком приміщень з індивідуальним опаленням).
           Мінімальна частка середнього питомого споживання теплової енергії (qопmin) дорівнює 50 % від середнього питомого споживання теплової енергії на опалення (qопmin), тобто qопmin = 0,5 x qоп.
           У кожному розрахунковому періоді протягом опалювального періоду перевіряється дотримання вимоги щодо мінімального споживання теплової енергії в опалюваних приміщеннях, оснащених вузлами розподільного обліку теплової енергії.
           При перевірці спожитий опалюваним приміщенням обсяг теплової енергії на опалення, визначений за показаннями вузла розподільного обліку теплової енергії та віднесений до загальної/опалюваної площі цього приміщення, порівнюється з мінімальною часткою середнього питомого споживання теплової енергії.
           У разі недотримання цієї вимоги опалюваному приміщенню донараховується обсяг теплової енергії.

З повагою Адміністрація КП «Миргородтеплоенерго»

Догори